تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
مشاهده RSS Feed

88060855

انواع خنده در قران

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 1390/06/24 در ساعت 12:09 بعد از ظهر (1380 نمایش)
پیام قرانی:

معرفی انواع خنده در قران کریم


خنده از روی تعجب

خداوند در سوره نمل، آیه 19 می‌فرماید: «فتبسم ضاحکا من قولها و قال رب اوزعنی ان اشکر نعمتک الّتی انعمت علی و علی والدی و ان اعمل صالحا ترضه و ادخلتی برحمتک فی عبادک الصالحین؛ سلیمان از گفتار او دهان به خنده گشود و گفت: پروردگارا! در دلم افکن تا نعمتی که به من و پدر و مادرم ارزانی داشته‌ای سپاس بگزارم و به کار شایسته‌ای که آن را می‌پسندی بپردازم، مرا به رحمت خویش در میان بندگان شایسته‌ات داخل کن.»
در بیشتر تفاسیر خنده حضرت سلیمان را نتیجه تعجب دانسته‌اند.از آن جهت که مورچه‌ای یاران خود را از لشکر عظیم ایشان بر حذر می‌دارد، و این آینده نگری و مصلحت اندیشی مورچه باعث تعجب و خندان شدن حضرت سلیمان گردیده است.

2. خداوند در سوره هود، آیه 71 می‌فرماید: «و آمرأته قائمه فضحک فبشّرنها باسحاق و من وراء اسحاق یعقوب؛و زن او (حضرت ابراهیم (ع)) ایستاده بود خندید.پس وی را به اسحاق و از پی اسحاق به یعقوب مژده دادیم.»
در رابطه با خنده همسر حضرت ابراهیم (ع)، ساره و علت آن، نظرات متفاوتی وجود دارد، اما در بیشتر تفاسیر از جمله مجمع‌البیان، این تفسیر را به دلایل مختلف ناشی از تعجب دانسته‌اند.

خنده تمسخر آمیز
1. خداوند در سوره زخرف آیه 47 می‌فرماید: «فلما جاءهم بایاتنا و إذا هم منها یضحکون؛پس چون آیات ما را برای آنان آورد، ناگهان ایشان بر آن‌ها خنده زدند.» این آیه به خنده قوم حضرت موسی اشاره دارد.زمانی که آن حضرت معجزات الهی را به آن‌ها عرضه داشتند،آنان بدون تأمل در آن آیات ایشان را مسخره کردند.

2.خداوند در سوره نجم آیه 59 و60 می‌فرماید: «افمن هذا الحدیث تعجبون. و تضحکون و لا تبکون؛ آیا از این سخن عجب دارید و می‌خندید و نمی‌گریید.» بعضی گفته‌اند: یعنی‌ای مشرکان! آیا از این قرآن و نازل شدن آن از جانب خداوند بر حضرت محمد و معجزه بودن آن در شگفت نمی‌شوید و از روی استهزاء می‌خندید.جمله «لاتبکون» به این معنا به کار رفته که چرا به خاطر وعده‌های عذاب قرآن بر خود نمی‌گریید.

خنده‌های شادی در روز رستاخیز

خداوند در سوره عبس آیه 38 و39 می‌فرماید: «وجوه یومئذه مسفره. ضاحکه مستبشره؛ چهره‌هایی در آن روز گشاده و نورانی است خندان و مسرور است.»
منظور از این آیه خندیدن در روز قیامت، به خاطر اعمال نیک است.

آپدیت شده 1390/10/01 در 04:32 بعد از ظهر توسط 88060855

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات