PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : علت شکست در ازدواج

91887102518
1392/09/24, 10:46 بعد از ظهر
در روایات امده کسانیکه زن باجمال و متمکن .بدون توجه به شرط "دینداری" و "حسن خلق" اختیار میکنند در زندگی با شکست مواجه میشوند.

به تجربه ثابت شده اگر زن " متدین " و "متخلق" نباشد جمال عامل انحراف میشود..

بسیاری از بی عفتیها و عواقب ناگوار ان ناشی از جمالی است که با "دینداری" و "اخلاق انسانی" قرین نبوده است.

منبع :خانواده در اسلام(از سلسله درسهای اخلاق)

مولف :ایه الله مظاهری

90082819
1392/09/25, 12:49 قبل از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم

چند نکته ؛
1-فرموده اید ؛ علت شکست در ازدواج و بعد هم مطالبی رو گذاشته اید که انگار فقط خانم ها علت شکست هستند .
2-حالا خوب است که خودتان خانم هستید .
3-بهتر بود می نوشتید یکی از علت ها و برعکس مطلب بالا رو هم می گذاشتید .
4-از طرفی به اندازه کافی خانم های محترم مورد هجمه قرار دارند شما تشدیدتر نفرمایید .
5-برای شکست در زندگی علت های فراوانی وجود دارد که در کتب دینی ما فراوان به چشم می خورد .
6-مثلا آقایان بی دین و بد اخلاق علت شکست هستند بخصوص از نوع بی وفا .
یعنی مردی که به خانواده و همسر وفادار نیست .
7-اینها باعث آزار خانم و شکست زودرس در زندگی است .
8- البته علت های دیگری هستند که به هر دو بر می گردد .

91887102731
1392/09/25, 02:30 قبل از ظهر
السلام و علیک یا ابا عبدالله

سلام و تشکر دارم از اینکه مبحث به این زیبایی را انتخاب کرده اید بخصوص که داشتم چند روز پیش یک خبر راجب آمارطلاق در ایران می خواندم و بفکر افتادم که چه شده اینقدر ما گرفتار شده ایم.
بنده معتقد هستم که عوامل زیادی در این شکست دخیل می باشد که بستگی به فرهنگ و تفکر انسانها مختلف می باشد.
آنچیز که مرا آزار می دهد در بخش جوانان مذهبی هست که باید انتظار خاصی از آنان داشت ولی متاسفانه استحاله فرهنگی در همه شپونات جامعه ما دارد ریشه می گیرد و ما بی تفاوت نظارگر آنمی باشیم.
عذر خواهی می کنم اگر خیلی ساده می نویسم.
اگر جدایی های طلاق را بررسی کنیم آمار جالبی بدست خواهیم آورد .
من فقط عوامل را نام می برم از دیدگاه خودم .
ضعف در اخلاق بندگی
عدم توجه به مرزهای الهی
استحاله فرهنگی
تجمل گرایی (دردی که بار ها مقام معظم رهبری به جوانها و همه تذکر داده است ولی متاسفانه این نصیخت دلسوزانه تا کنون مورد استقبالی که شایسته آن هست قرار نگرفته است)
توجه به ظواهر
عدم تعادل فرهنگی و اعتقادی
ازدواج عاطفی
عاشق شدن های درپیتی ( عشق هایی که مثل یک چوب کبریت هست سریع شعله ور می شود و سریع خاموش)
نارسایی فکری
البته موارد زیاد هست و در آخر یک جمله از استاد فاطمی نیا که سالها پیش در جوانی شنیده ام و چکیده آن در خاطرم هست : یکی از علمای بزرگ که راز تکامل او همسر بد اخلاقش بوده است .بقول استاد آیت الله مصباح که خداوند ایشان را برای ما حفظ کند ما هر لحظه در جلسه امتحان خدا هستیم شاید این بد اخلاقی همسر یک امتحان باشد امتحان الهی!!!!! برادر و خواهر ازدواج کرده آیا فکر امتحان هستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عشق یعنی عشق زهرا برعلی
میخ در درسینه و ذکر علی

90082819
1392/09/25, 04:08 بعد از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم

به نظرم پیشگیری بهتر از درمان است برای جلوگیری از شکست باید به مولفه های ایجاد زندگی مشترک از دیدگاه اسلام پایبند بود .

بالا بودن امار طلاق ان هم در کشوری شیعی ؛ جای تاسف و اندوه دارد .

و اندوه بسیار از رواج طلاق بین طلاب .......این مسئله بیانگر خطر بسیار بدی است .

همه موارد بالا ناشی از عدم پایبندی طرفین به رهنمودها و دستورات اسلام است و باید برای سعادت و خوش بختی در خانواده عوامل

منطقی و درستی در دست داشته باشیم که بهترین عوامل، در آیات قرآن کریم و روایات معصومان(ع) بیان شده است. از آن جمله می توان به:

1. دقت در انتخاب همسر 2. ایمان و دین-داری 3. عقل و هوش 4. تفاهم اخلاقی

5. عفت و پاک دامنی 6. اهداف مشترک و 7. عمل صالح

اشاره کرد.این عوامل سبب سعادت و خوش بختی انسان در دنیا و آخرت می شود.

باید به مرد و زن جوانی که می خواهند با هم ازدواج کنند توصیه شود در انتخاب همسر به این عوامل دقت کامل

داشته باشند که چه کس را در دین و اسرار خود آگاه می-سازند. مسلما یک همسر با ایمان، عاقل، بااخلاق و

پاک دامن نمی تواند با یک همسر بی ایمان، بی عقل، بداخلاق و خیانت کار و بی عفت ازدواج کند و عمرش را با بدبختی بگذراند.

91887102786
1392/09/26, 02:31 بعد از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم
شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام در ذیل موضوع مربوط به حق طلاق می گوید که «علاقه و محبت اصيل و پايدار زن همانست كه بصورت‏ عكس العمل به علاقه و احترام يك مرد نسبت به او بوجود می‏آيد . از اينرو علاقه زن به مرد معلول علاقه مرد به زن و وابسته به اوست . طبيعت ، كليد محبت طرفين را در اختيار مرد قرار داده است ، مرد است‏ كه اگر زن را دوست بدارد و نسبت باو وفادار بماند زن نيز او را دوست‏ ميدارد و نسبت باو وفادار ميماند . بطور قطع زن طبعا از مرد وفادارتر است ، و بی وفائی زن عكس العمل بی وفائی مرد است .و...»
من فکر می کنم اگر مردی واقعا اصرار داشته باشد زندگی اش را حفظ کند، می تواند؛ مردان بی مسئولیت و غیر متعهد و بی حوصله، با دیدن کج رفتاری و بهانه گیری زن و احیانا تقاضای جدایی از جانب زن، چندان تلاشی از خود نشان نمی دهند تا زن را راضی کنند و به ادامه ی زندگی امیدوار سازند و زن از مشاهده ی چنین بی تفاوتی، بر موضع خویش مطمئن شده و بر آن اصرار می کند. بنده خودم مشاهده کردم مردی را که با وجود مؤمن بودن، به زنِ ناراضی می گوید که من همینم که هستم اگه می خواهی برگرد و گرنه طلاقت می دهم. خوب اینچنین مردهای کم حوصله فکر می کنند که رویه ی سهل گیرانه شان از روی عدم ظلم و نشانه ی ایمانشان است درحالی که زن مرد بی حال و حوصله را دوست ندارد و اگرچه دلایلی اقتصادی و معیشتی و .. برای جدایی می آورد اما خود می داند که تمام مشکلات را با وجود یک مرد مسئولیت پذیر که نسبت به زن و فرزند خود متعهد است را می تواند بپذیرد و تحمل کند. همان طور که زنان جانبازان فداکاری هایی از خود نشان می دهند.

90082819
1392/09/28, 01:22 قبل از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم

بنده خودم مشاهده کردم مردی را که با وجود مؤمن بودن، به زنِ ناراضی می گوید

که من همینم که هستم اگه می خواهی برگرد و گرنه طلاقت می دهم.

مومن هیچ گاه به خانم آزار نمی رساند . مومن بی حوصله نیست و این قدر راحت خودش را تحمیل نمی کند که بگوید من همینم که هستم ،

مومن حرف طلاق نمی زند ....

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم ) می فرمایند : اگر خواستگارتان مومن بود قبول کنید زیرا اگر شما اشکالی داشته باشید از طرف او

به شما ناراحتی نخواهد رسید بلکه صبر خواهند کرد .

و خودتان میدانید صبر مرد در قبال همسر صبر تربیتی است .

همچنین می فرمایند : بهترین شما کسی است که با خانمش بهترین رفتار را داشته باشد .

حرف طلاق از جانب مرد و تحمیل خودش ، اصلا در شان مرد نیست که بماند اصلا در مخیله ی مومن نمی گنجد .

ما انسان متدین داریم که از این نوع برخوردهایی که شما فرمودید ؛ دارند .

بخاطر اینکه این افراد درجه تام ایمان رو ندارند بلکه درجه ای از ایمان رو دارند .

همچنین بسیار نیکوست که دینداران مان حتما مهارت های زندگی را بگذرانند جزء ضروریات است زیرا مشکلات این چنینی

ناشی از عدم درک و کم بودن درجه ی محبت و چند مطلب دیگر است .

حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه ) وقتی زمان جنگ عقد دو تا جوان رو می بستند می فرمودند : بسازید بسازید بسازید .

و هنگامی که حضرت آقا (روحی فداه ) عقد دو تا جوان رو می بستند می فرمودند :

تا می توانید به هم محبت کنید هر چه محبت بیشتر بهتر .

به نظرم وقتی آرامش باشد آسایش هم می آید و محبت باعث تکامل عقلانی مرد و تکامل عاطفی خانم می شود.

یا علی.....

91887102731
1392/09/29, 05:46 قبل از ظهر
السلام علیک یا ابا عبدالله
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت دوستان محترمه و محترم
ابتدا تشکر می کنم از حسن انتخاب شما و مطالب تان .
البته بنده کوجکتر از آن هستم از لحاظ علمی شاید روی کاغذا از خیلی از شما زود تر بدنیا آمده باشم بخواهم نصیحتی کنم اما از آنجا که کوله ای از تجارب دنیا و دیده ها را با خود یدک می کشم سعی می کنم دراختیار دوستان قرار دهم تا نقد و بررسی کنند که انشالله برایم مفید باشد و در این رهگذر نکاتی فراگیرم.
نکته ای که مرا در این بحث ها آزار می دهد این هست که متاسفانه استحاله فرهنگی در عمق تفکرات ما نفوذ کرده و ما نسبت به آن بی تفاوت می باشیم. چرا ما در این بحث های به این زیبایی که انشالله برای ما می تواند آثار و برکات فراوان داشته باشد رد پای تفکر غربی را می ببینم؟
اینکه ما سعی می کنیم بحث را به جنسیت بکشانیم یک کار درستی نیست .اگر می خواهیم درمان کنیم یک بیماری را یک رذیله اخلاقی را اول باید آنرا بشناسیم. و هیچ رذیله ای نیست که ما بگویم مخصوص مرد هست یا زن البته تا انجا که اکنون حضور ذهن دارم. ولی می توان گفت گاه درصد بیشتری این قشر این مشکل را دارند نه همه!
آیا خداوند کریم در قرآن کریم راجب تقوی صحبت می کند می گوید فقط مرد ها یا فقط زن ها هستن که دارند؟ آیا قران کریم نمی فرماید فرزند آدم؟ یا مردان و زنان با ایمان؟ پرهیزکار؟آ مرد ان و زنان بی ایمان و یا... آیا خداوند تبارک و تعالی نمی فرماید نزدیکترین شما به من با تقوی ترین شماست؟ نعوذ بالله خداوند فراموش کرد که جنسیت را بگوید؟ چرا این تساوی الهی را که خداوند سبحان در اسلام به ما هدیه کرده است به عنوان یک افتخار و سند حقوق بشر اسلامی آنرا مدال سینه نمی کنیم که در اسلام جنسیت مهم نیست بلکه عبد بودن اصل هست. این دعوا های جنسیتی مال کسانی هست که مسلمان نیستند نه ما که افتخار شیعه بودن و مرید و پیرو علی و فاطمه بودن را داریم .
برادرمحترم خواهر محترم برای اختلاف حداقل نیاز به دونفر هست! وقتی طرز تفکر بیش از یک شد آن وقت تفکر ها ایجاد می شود.
البته من عقل ام به تفسیر و بیان آیات و رویات نمی رسد و چون سواد اینکار را ندارم وسالها در تنهایی غربت بوده ام سعی می کنم که راه ساده ای انتخاب کنم راه ساده این هست که من ابتدا یک الگو برای خودم انتخاب می کنم و پس از آن سعی می کنم از آن الگو یاد بگیرم و روش او را درک کنم و عمل کنم و خود را مطابقت بدهم.
استادشهید مطهری کتاب انسان کامل را می نویسد!!! پس ما باید تلاش کنیم و بیان کنیم انسان متعالی از دید اسلام کیست؟ . در همین راستا باید تلاش کنیم که علل شکست در ازدواج در جامعه ما چیست؟ نه کدام جنس مقصر هست. اگر اینکار را بکنیم مانند این هست که ما یک مسله طرح می کنیم بعد برای جواب آنرا پاک می کنیم و می گویم دیگر مسله نداریم!!!!!
بنده سعی کرد که با طرح سوال هم درسی و هم عمیق اجتماعی ارکان خانواده ازیک زاویه مشکل یابی کنیم که ریشه این گرفتاری ما کجاست و دوای درد ما چیست؟
دراخر چند نمونه از ذراتی که از شخصیت امیرالمومنین ع می باشند.
در مورد رفتار امام ره با همسربزرگوارشان گفته می شود آیشان هرگز در سرسفر تا نشستن همسرش غذا نمی خورد!!
علامه طباطبایی ره بعداز فوت همسرشان همیشه وقتی از او یاد می کردند اشک در چشمانشان حلقه می زد.
صحبت های همسر شهید همت در مورد این سردار بزرگ که همه شنیده آیم
ذکر فضاپل سردار اسلام شهید صیاد شیراز از زبان همسرش
دوستان آیا زندگی نامه عارف بزرگ و مجاهد نستوه شهید دکتر چمران را خوانده اید؟

موج ها از بس تلاطم کرده اند
راه اقیانوس را گم کرده اند

90082819
1392/09/29, 04:43 بعد از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم

کوله ای از تجارب دنیا و دیده ها را با خود یدک می کشم

بسیار عالی ...

نکته ای که مرا در این بحث ها آزار می دهد این هست که متاسفانه

استحاله فرهنگی در عمق تفکرات ما نفوذ کرده ....

مثلا ؟

و ما نسبت به آن بی تفاوتمی باشیم.

از دیدگاه ما استحاله فرهنگی حمله ایست پر خطر و بی تفاوتی نسبت به آن دور از عقل است .

چرا ما در این بحث های به این زیبایی که انشالله برای ما می تواند آثار و برکات فراوان داشته باشد
رد پای تفکر غربی را می ببینم؟

منظورتان همین دو برگی ست که نوشته ایم ؟اگر بله بفرمایید کجا ؟

اینکه ما سعی می کنیم بحث را به جنسیت بکشانیم یک کار درستی نیست ....

در مطالب فوق مولفه های پیشگیری از شکست در ازدواج را گفتیم و

متعلق به طرفین است فقط مربوط به مردان نیست ....

همچنین ما در شان خویش نمی بینیم که بحث را به این مقوله بکشانیم بلکه

مولفه های و رهنمود های اسلام و رهبران عزیزمان را برای بهره و روشنی راه قرار داده ایم .

در باب استحاله فرهنگی از شما و سایر کاربران گرامی دعوت می کنم تاپست تجمع واجب و فوری

را مطالعه فرمایید از جهت اینکه دریابید این دغدغه ی خوب شما دغدغه ست که همه ما

خصوصا رهبر عزیزمان دارند کهشبها از این نگرانی خواب ندارند .

همچنین دعوت می کنیم پست ؛ اسلام ناب می گوید مردان چگونه باشند را مطالعه فرمایید از جهت اینکه

پست قبلی درباره اسلام ناب می گوید زنان چگونه باید باشند؟ بوده است .

لذا تلاش برای مرور وظایف اخلاقی و فقهی هر دو جنس در حال اجرا ست .

نکته دیگر ،

ما در شان خود نمیدانیم که به بحث افتضاح فمنیستی غربی بپردازیم .

دغدغه ما آشنا کردن بشریت با مقوله ی اخلاق ، ارزشها و اصالت های یک انسان است .

انسانی که خداوند فرموده اشرف مخلوقات است .

:parandeh:
:Rose:

91887102731
1392/09/29, 06:15 بعد از ظهر
االسلام و عليک یا ابا عبدالله
سلام و عليک خانم سجادی
ابتدا از شما تشکر می کنم بخاطر نقد خوب و متین که کرده اید و خدا را شاکرم که با دقت و تیز بينی همه چيز را تحت نظر داريد.
ولی نکته ای که من نوشتم اين هست که ما نسبت به استحاله فرهنگی بی تفاوت هستيم و خودمان بجای شناسايی آن دنبال رو آن هستيم.
البته بد نيست که مقالات دکتر حميد پارسا استاد دلسوخته را هم نظری کنيد شايد بيشتر با عمق فاجعه آشنا شويد.
یکی از مشکلات عمده ما شعار هست که براحتی اطلاعيه و بيانيه می دهيم ولی در عمل متاسفانه کم می آوريم .
بنظر شما چقدر گروها و تشکل های فراوان برای تفسير و اجرای رهنمود های مقام معظم ولایت تشکيل شده ا ست؟ پس کجاست آثار عملی اين اعلاميه ها و حمايت ها و بیانيه ها؟
خواهرمحترمه بنده سی سال هست فرهنگ کشورم را از بيرون ناظر هستم چند سوال از شما می کنم لطف کنيد خوب راجب ان فکر کنيد
يک مقایسه ساده بين دهه 60 و اکنون:
آيا وضع جامعه ما نسبت به حجاب بهتر شده است يا بدتر؟
آيا تجمل گرايی بيشتر شده است يا کمتر؟
آيا مشکلات اخلاقی بيشتر شده است يا کمتر؟
آيا بنیان خانواده های ما محکم تر شده است يا سست تر؟
طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که نبايد فقط يک طرفه ديد ما در بسیاری از امور علمی چنان درخشيده ايم که من افتخار می کنم که متعلق به جمهوری اسلامی هستم. ولی مشکلات فرهنگی چی؟

یاد دارم وقتی که طرح کنترل جميعت و فرزند در کشور شروع شد هرچقدر داد زديم که اين يک برنامه حساب شده استعماری عليه ماست آن زمان به ما خرده گرفتن که شما جوان هستيد و تجربه نداريد و نمی فهميد و در اينجا نيستيد و خبر نداريد مشکلات را!!!!
اگر در تفکرات من اشتباه می بينيد ضمن راهنمايی ام لطف کنيد که در زير سايه ولی نعمت مان هستيد نائب زياره باشيد و دعا کنید و ااز یشان بخواهيد هدايتم کند

دلم گرفته رفقا دوباره هوای صحبت با شما دارم
هوای صحبت کنار مرقد پاک غريب شهدا دارم
می خواهم امشب براتون از رهبرم دم بزنم
از غريب اش بگم و عالم و برهم بزنم

90082819
1392/09/30, 12:05 قبل از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم

از پاسخ تان بسیار متشکریم .

با توجه به اهمیت بحث استحاله فرهنگی ، مطالب شما را در پست تجمع واحب و فوری قرار می دهم و همانجا هم پاسخ .

مطلب دوم صحبت هایتان درباره کنترل جمعیت ، ان را در پست نسل تازه که به

منظور اگاهی کاربران گرامی و بعضاً مردم از پشت صحنه این سیاست استعماری است ، قرار می دهم و همان جا هم پاسخ .

همواره در پناه قرآن و اهل بیت (علیهم السلام ) باشید .